B2bcontact.nl

Eenvoudige(re) manieren om winst te boeken met MVO

groengras

We horen steeds meer over maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO). Voor sommige bedrijven is het niets nieuws, maar er zijn nog steeds veel organisaties en bedrijven die zich afvragen wat MVO nu precies is. Dat het betekent dat er in de onderneming rekening wordt gehouden met de drie P’s vanpeopleplanet en profit, daar hebben de meeste ondernemers wel van gehoord. Maar wat dat nu concreet betekent? En MVO kost toch geld?

Laten we beginnen met te stellen dat MVO een containerbegrip is. En dat elk bedrijf een geheel eigen invulling kan geven aan wat zij doen op het gebied van MVO. Voor de een zal de focus bijvoorbeeld op groen en duurzaamheid liggen, voor de ander is MVO vooral iets van mensen voor mensen door bijvoorbeeld vrijwilligerswerk onder de medewerkers te stimuleren. Er zijn dan ook meerdere definities en meerdere interpretaties van het begrip MVO. Kijk eens op mvovlaanderen.be/over-mvo/wat-is-mvo voor meer informatie.

Geld weggeven

Er is een MVO-beleid dat past bij uw organisatie. Binnen uw bedrijf moeten de werknemers en de directie zich kunnen scharen achter de uitgangspunten die in dit plan worden geformuleerd. Daarenboven is het belangrijk dat de doelstellingen en activiteiten op het gebied van MVO echt duurzaam zijn. Er moet een win-win zijn.

Met andere woorden: het weggeven van een zak geld is niet duurzaam. In slechte tijden zult u niet in staat zijn om dit vol te houden. Maar investeren in bijvoorbeeld stageplekken of leerwerkplekken binnen uw bedrijf is wel duurzaam. Zo komt u namelijk aan goedkope arbeidskrachten, kunt u makkelijker jong talent binnen halen en naamsbekendheid verwerven onder toekomstige medewerkers.

Nu bent u wellicht van mening dat MVO iets is dat je doet omdat het goed is voor onze planeet en maatschappij. Dat MVO dus iets is dat je gewoon doet en dat het hierbij niet om de te behalen winst gaat. U sponsort bijvoorbeeld de lokale voetbalvereniging of een ander goed doel. Als u de win-win die hierin zit niet vindt, dan is dit echter geen MVO maar maatschappelijke betrokkenheid.

Winst boeken

Maar goed, waarom zou u als bedrijf of als ondernemer zich bezig houden met MVO? Er worden vaak dezelfde redenen genoemd: dat MVO goed is voor het imago, dat u door aan MVO te doen wordt gezien als een aantrekkelijke werkgever en het zou goed zijn voor de concurrentiepositie. En ja dat kost geld, toch?

Door op een andere manier naar uw bedrijfsvoering te kijken en de daarmee gepaarde kosten, durf ik te stellen dat u geld kunt besparen en dus winst kunt boeken met MVO. Dit gaat verder dan een verlaagde energienota omdat u overgestapt bent op ledlampen.

Het Nieuwe Werken

Laten we eens kijken naar Het Nieuwe Werken (HNW). In de discussie hierover wordt vaak gesproken over de besparing van bedrijven op bijvoorbeeld kantoorruimte en alle daarmee gepaarde kosten. Doordat medewerkers meer thuis werken wordt er minder in de file gestaan en minder kilometers gereden, waardoor de kosten van vervoer naar beneden gaan. Tot hier bent u het waarschijnlijk met mij eens. Dat HNW ook betekent dat de medewerkerstevredenheid en productie omhoog gaat en het ziekteverzuim en het verloop omlaag gaat, wordt ook vaak gesteld. Maar hoe is dit te berekenen? En is dit dan winst? Overigens is er vaak een investering nodig om het thuiswerken, een aspect van HNW, mogelijk te maken.

Laten we de factor verloop onder de loep nemen. Stel dat het verloop binnen bedrijf X 10% op jaarbasis is. En dit kost de onderneming 20 000 euro per jaar. Een verlaging van het verloop naar 5% zou dan een besparing van 10 000 euro opleveren. De posten Productie en Ziekteverzuim kunnen bij een positieve wijziging ook geld opleveren. Stel dat dit nog eens 50 000 euro oplevert. Dan is er in totaal 60 000 euro te winnen.

Investeringen

Hiervoor moeten wel kosten worden gemaakt of beter gezegd investeringen. Dit kunnen bijvoorbeeld investeringen zijn in een ICT-infrastructuur en in een cursus ‘managen op afstand’ voor het middenkader. De menselijke factor binnen HNW is namelijk niet onbelangrijk. Al bij al is de investering in jaar 1 40 000 euro en in de jaren daarna 20 000 euro. Dit betekent dat er in één jaar 20 000 wordt bespaard en in de daarop volgende jaren 40 000 op jaarbasis.

Verder zien we dat door HNW in te voeren meer mensen interesse tonen in dit bedrijf als mogelijke werkgever. Hierdoor dalen de kosten van werving en selectie. Ook is er in de lokale pers aandacht voor de goede werksfeer en HNW binnen dit bedrijf. Deze gratis publiciteit zou 5 000 euro hebben gekost. En doordat de medewerkers een betere balans kunnen aanbrengen tussen werk en privé zijn ze meer tevreden over hun werk, werkgever en werkplek. Hierdoor neemt de productie weer toe en het ziekteverzuim daalt verder, wat meer winst betekent. Een positieve cyclus is gestart.

Eenvoudig houden

Nu is dit voorbeeld redelijk kort door de bocht. Ook kunt u een dergelijke berekening zo uitgebreid mogelijk maken en met zoveel mogelijk factoren rekening houden. De kracht zit hem echter in het zo eenvoudig mogelijk houden van de berekening. Als u weet wat uw uitgangspunten zijn voor de verschillende factoren (bijvoorbeeld door een nulmeting) dan kunt u de effecten van uw MVO-activiteiten berekenen.

Als MVO wordt ingezet binnen het vakgebied HR dan gaat het erom om de juiste vragen te stellen om zo de te behalen winst te berekenen. Probeer de volgende vragen eens te beantwoorden op de achterkant van een bierviltje:

  1. Weet u hoeveel het uw bedrijf kost om aan een nieuwe medewerker te komen? Maak een som van de kosten voor het plaatsen van een vacature, het opvolgen van de sollicitaties, het inwerken en opleiden van de aangenomen kracht,
  2. Hoeveel ervaren gewaardeerde medewerkers binnen uw bedrijf vragen om meer loon en meer kansen die u ze niet altijd op dat moment kunt bieden?
  3. Hoeveel zou het u kosten om deze medewerkers als mentor of coach van studenten of ander nieuw personeel te laten optreden?
  4. Hoeveel kost bijvoorbeeld een projectmanagementopleiding?
  5. En als u de medewerkers in kwestie nu eens met leerdoelen en een ontwikkelingsplan aan een project voor een goed doel laat werken? Hoeveel kost dat en wat levert het u op?

U ziet, door de vragen te stellen komen de antwoorden. Winst boeken met MVO, dat doe je zo.

Bron afbeelding

meldjenuaan
Vond je deze blog leuk, waardevol of interessant? Deel het dan even met je volgers!
Leontine Vreeke

Over de Auteur Leontine Vreeke

Leontine Vreeke is eigenaar van het adviesbureau SeaCityLady. Ze won de Jong MKB Award met haar aanpak waarmee ze duurzaam ondernemen commercieel interessant maakt voor bedrijven. Ook schreef ze het boek ‘Met je boerenverstand, praktisch handboek voor maatschappelijk verantwoord ondernemen’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>